E-mail:  federica.markova@gmail.com      Telefon:  +420 603 841 964
Sledujte nás na facebooku:

Shiatsu masáže

Shiatsu masáž je inspirována tradiční čínskou medicínou, ale její původ je v Japonsku. Tradiční čínská medicína je úzce spjata s čínskou filozofií. Zjednodušeně lze říci, že základem je učení o jingu a jangu, dvou principech, které musí být v rovnováze. Jejich narušením vzniká jakýsi mimořádný stav – nemoc. Jedná se o tlakovou masáž. Shiatsu (shia – tsu, počeštěně šiacu) znamená „tlak prsty“.

Cílem shiatsu je přiblížit se harmonickému stavu těla i psychiky. Ošetření podporuje regenerační procesy a aktivuje často podceňované samo uzdravující síly organismu. Pomáhá,  abychom si lépe uvědomovali své tělo a jeho potřeby, i své potřeby na úrovni psychické. To nás nepřímo vede k péči o sebe a tím i své zdraví.

 

Způsob, jak to ho dosáhnout, je pomocí masážních technik specifických pro shiatsu uvolňovat a vyrovnávat oběh tělesné energie (japonsky Ki, čínsky čchi) v těle. Prakticky jde o to uvolnit svaly a klouby, s nimi spojené energetické dráhy, které mají spojky do souvisejících orgánů. Ty jsou zase svázané s určitými emocemi, postoji a vzorci chování – obecně tedy psychickými pochody.

 

Provedení shiatsu

Praktik shiatsu během přibližně hodinového ošetření působí na tělo – jeho fyzické (svaly, klouby, vazy, kůže) i energetické (dráhy, body) struktury – prostřednictvím přiměřeného tlaku palci, prsty, dlaněmi, případně lokty, koleny či chodidly. Používá též pasivní protahování končetin, rotace v kloubech a pod., vše vždy s ohledem na to, jaké dráhy ošetřuje.

 

Praktik klečí v pozici zvané seiza nebo se pohybuje kolem těla podle potřeby. Jeho držení těla a pozornost vycházejí z Hara – břicha, ve kterém je dle východních nauk energetické centrum těla.

 

Vlastní masáži předchází pohovor o potížích minulých i současných a zhodnocení aktuálního stavu pomocí pozorování a vyšetření specifických zón na těle. Podle toho se praktik rozhodne, na kterých drahách bude pracovat.

 

Masáž se provádí na zemi na matraci zvané futon a klient je po celou dobu oblečený.

 

Na závěr může praktik dát doporučení ohledně životosprávy či ukázat klientovi vhodná cvičení.

Účinky shiatsu

Shiatsu zvyšuje sebeuvědomění, citlivost a uvolňuje napětí. Podporuje a vyživuje životní sílu.
Indikace shiatsu

Shiatsu je výborná preventivní metoda. Je prevencí jak akutních, tak chronických onemocnění. Ulevuje od stresu i emočního napětí a tak umožňuje optimální funkci imunitního systému, který, jehož účinnost je stresem omezována.

 

Je vhodné pro následující stavy:

* únava, pocit nedostatku energie

* nespavost

* bolesti hlavy

* potíže s dýcháním

* potíže se zažíváním

* bolesti v pohybovém aparátu, bolesti zad, krku, bolesti velkých kloubů

* gynekologické obtíže – poruchy menstruace (přílišná, příliš častá, bolestivá, vynechávající, opakované záněty – v chronickém klidovém stavu), funkční neplodnost

* podpora v těhoteství (kromě prvního trimestru), podpora po porodu

* podpora při změně životního stylu (snižování nadváhy, změna jídelníčku)

a jiné ….
Kontraindikace shiatsu

Shiatsu není vhodné při těchto stavech:

* akutní horečnatá onemocnění

* akutní zhoršení a dekompenzace chronických onemocnění (např. vysoký tlak či cukrovka – v klidovém kompenzovaném stavu je shiatsu možné, pokud tlak či hladina cukru kolísají, tak shiatsu neprovádíme)

* stavy tři měsíce po operacích – týká se oblasti jizvy, čerstvé jizvy a rány obecně

* nově vzniklé neznámé obtíže, u kterých není jasné, čím jsou způsobené

* nádorová onemocnění – nově zjištěná a léčená (shiatsu je možné, pokud lékaři dotyčnému sdělí, že je zdráv – obvykle po pěti letech od léčby, pokud se neobjeví nádor či jeho metastázy znovu)

* epilepsie

* osteoporosa – je pouze relativní kontraindikací, znalost, že ji klient má pouze vede praktika k opatrnosti

* křečové žíly – rozsáhlé, bolestivé, v zánětu. V klidovém stavu lze shiatsu provádět, klient by o nich měl praktikovi říci.

* těžká duševní onemocnění, schizofrenie

* první trimestr těhotenství a určité body v dalších fázích těhotenství

 

Zen shiatsu

images (4)
Zen shiatsu je hlavním stylem shiatsu co poskytujeme a některá charakteristiky, která ho odlišují od jiných druhů shiatsu jsou:

  • Název zen invokuje bdělou vědomou přítomnost, pracuje tedys aktuálním stavem těla, mysli i duše. Nestará se tolik o anamnézu a historii klienta.
  • Je založeno navyrovnávání energetického toku mezi nejprázdnějšími (slabými, studenými) a nejplnějšími (silně bolavými, horkými) místy těla. V momentě, kdy se tato místa energeticky vyrovnají (prázdné zaplní a plné uvolní) se automaticky srovnají i další části těla
  • Provádí se jak naklasických drahách, tak i na jejich prodlouženích (tzv. Masunagových drahách), které jsou vstupní branou do psychiky jedince – k jeho emocím a duchovním aspektům

Díky vystudování školu Darja Shiatsu School můžeme se dotknout několika úrovní, které by mohly být potřeba harmonizovat:

  • fyzické = přes fyzický dotek a uvolnění svalů a kloubů
  • emocionální = přes Masunagovy dráhy a rozhýbání toku Ki
  • mentální = propojení tradiční čínské medicíny, příznaků problémů a současné harmonizace drah
  • úroveň srdce = využití proudění energie přijetí a lásky ze srdce (úroveň reiki) se současným přikládáním dlaní
  • pátá úroveň (éterická předloha) = shiatsu s využitím ladiček („fonoforéza“) a jejich příslušné zvukové vibrace a/nebo kamenů posvátné geometrie ve tvaru platónských těles či „merkaby“